Besim:KKTC’de Uluslararası bilim insanları ile buluşmaktan mutluluk duydum

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Türk Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi Derneği’nin Girne’de düzenlediği, 25. Uluslararası Bilimsel Kongresi’ne katılarak açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

Yurt dışından ve Türkiye’den kendi alanlarında otorite olmuş doktorların bilgilerini paylaştıkları kongrede birçok ülkeden gelen konuşmacılar, oral ve maksillofasiyal cerrahinin ilgi çeken ve yenilik taşıyan konularında birbirleriyle bağlantılı olarak sunumlar gerçekleştirdiler.
Bakan Besim, böylesine anlamlı bir kongrenin KKTC’de yapılmasından dolayı büyük memnuniyet duyduğunu, ülkemizde kongrelerin olması uluslararası camianın buraya gelmesi ve uluslararası bilim insanları ile buluşmamız oldukça önemlidir dedi.

Besim, KKTC’nin ambargo altında olduğundan dolayı dünyadan tecrit edildiğini, bu anlamda bir kez daha bu kongreyi burada gerçekleştiren herkese teşekkür ettiğini söyledi.
Hekim olmak başa bir duygu başka bir sevdadır diyen Bakan Besim, bazen bir hastanızın bir teşekkürü ile bulutların üzerinde uçarsınız, bazen de hastanın acıları ile bütünleşir üzüntüsünü yaşarsınız. Hekim olmak ömür boyu taşıyacağınız farklı bir sorumluluktur ben bu camiada olmaktan onur ve guru duydum ifadesinde bulundu.

Bakan Besim, Oral ve MaksillofasiyalCerrahi’si dalına yedi yıllık diş hekimliği ardından başladığını, dünyanın dört bir yanında meslektaşları ile buluştuğunu, ancak Türkiye’de ve ülkemizde, Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi ’sinin aslında tıbbın çok merkezinde olması gerekirken, diş hekimliğinin bir üst branşı olduğunu, en büyük üzüntüsünün bu dalın hastanelerde yaşamın pratiğinde kamu kurum ve kuruluşlarda maalesef diğer branşlarla birlikte daha efektif yer alamaması olduğunu belirtti.

KKTC’de, Oral ve MaksillofasiyalCerrahi’sinin Çene Cerrahisi adı altında bir uzmanlık olarak kabul edildiğini söyleyen Besim, Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde göreve başladığı dönemde bu konuda uzmanlığını anlatmakta büyük bir mücadele verdikten sonra, büyük cerrahileri yapabildiğini kaydetti.

Dernek Başkanı Prof.Dr. Cengizhan Keskin’in de konuşma gerçekleştiği kongrede alanlarında uzmandoktorlar sunumlar gerçekleştirdi. Oral ve Maksillofasiyal Cerrahi ile ilgilenen tüm kurum ve kuruluşlar, akademisyenler, uzman hekimler ve asistanlar kongrede yer aldı.

Tweet

254
Okunma