Bina deprem riskini ücretsiz sorgulayan uygulama

Dünyanın birçok ülkesinde örgütlü Genç Liderler ve Girişimciler Derneği’nin (JCI) İstanbul Şubesi tarafından Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Başarsoft, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) ile Doğa Hareketleri Araştırma Derneği (DOHAD) işbirliği ile Afete Dirençli Toplum projesi kapsamında online “Afete Dirençli Toplum için Bilişim Teknolojisi” paneli düzenlendi.

Milyonlarca konutumuz yüksek afet riski taşıyor

ZBEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Hakan KUTOĞLU Türkiye’de ve dünyada yapılan Afet Risk Yönetimi çalışmalarını değerlendirdi.  

Afet risk ve zarar azaltma kapsamında ülke olarak gidecek çok yolumuz olduğunu belirten Kutoğlu şöyle dedi : “Deprem söz konusu olduğunda BM Raporuna göre risk ve zarar azaltma çalışmaları dört dörtlük yapıldığı taktirde, deprem sonrası yapacağınız masraflar 7 kat azalıyor. Dolayısıyla bizim risk ve zarar azaltma evresine daha çok odaklanmamız gerekiyor ancak hala milyonlarca konutumuz yüksek afet riski taşıyor. Birçok konut gecekondu niteliğinde ve mühendislik hizmeti almamış. Geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik  Bakanımız ‘Türkiye’deki sanayi tesislerinin %75’i ve nüfusun %75’i hala afet riskli bölgelerde ve büyük risk taşıyor’, ” dedi.

İnsan nüfusunun belli yerlere öbeklenmesi başlı başına riski arttırmak demek.  Dünya’nın kaynakları hızla tükenirken, nüfus hızla artıyor. 1970’lerden itibaren dünyada doğal afetlerin sayısı artmıştır ve dünya devletlerinin afetlere harcadığı miktar 1980’lerden sonra dramatik bir şekilde arttı. Böyle bir ortamda hem ülkelerimizi, hem kentlerimizi kriz yönetimi bilinciyle yönetmemiz lazım. İklim krizi, kuraklık, susuzluk, tarım krizi kapımızda. 

2017 yılında yapılan bir ankete göre insanların yüzde 80’i bina alırken depreme dayanıklılığını sorgulamadıklarını belirtmiş. Bugüne kadar yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları yerine özerk kentsel dönüşüm ajansları kurulup alansal dönüşüme gidilerek ve nüfus yoğunluğunun yapılacak yatırımlar ile belli bölgelerden diğer bölgelere de kaydırılıp afet risk yönetiminde daha iyi yol kat edebileceğimizi düşünüyorum. 

“Deprem Riskim” uygulaması bütün Türkiye’de sorunsuz bir şekilde çalışıyor

Coğrafi Bilgi Sistemleri, akıllı haritalar, navigasyon ve akıllı şebeke uygulamaları üreticisi Başarsoft CEO’su Alim Küçükpehlivan Mart ayında Prof. Dr. Hakan Kutoğlu işbirliği ile hayata geçirdikleri ücretsiz “Deprem Riskim” uygulaması hakkında detaylı bilgilendirme yaptı ve şöyle dedi: “Başarsoft olarak her şeye ticari bakmıyoruz. ZBEÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Hakan Kutoğlu ile “Deprem Riski” ile ilgili bir uygulamanın toplumda önemli fayda sağlayacağına kanaat getirdik. 

Değerlendirme için gerekli olan sismik bölgeleme ise 2018 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan Türkiye Deprem Tehlike Haritası verilerine göre oluşturuldu. Çalışmanın tam ortasında İzmir depremi gerçekleşti ve süreci hızlandırdık. 2021 Mart ayında “Deprem Riskim” uygulamamız yayına çıktı. 

Hibya Haber Ajansı

Okunma