Çin medyası: “Uygur ozan Abdurrehim Heyit hayatta”

Çin, yayınladığı video ile Doğu Türkistanlı sanatçı Abdurrehim Heyit’in hayatta olduğunu iddia etti. 


Çin’in devlet radyosu Çin Uluslararası Radyosu’nun Türkçe servisi, Abdurrehim Heyit’e ait olduğu belirtilen bir video yayınlayarak, Uygur ozanın hayatta olduğunu ileri sürdü. Çin Uluslararası Radyosu’nun Türkçe servisine ait internet sitesinde dün Abdurrehim Heyit’e ait bir video yayınlandı. Uygur ozanın söz konusu videoda “Ulusal yasaları ihlal ettiğim iddiasıyla soruşturma sürecindeyim. Şu an sağlığım iyi. Hiçbir şekilde kötü muameleye maruz kalmadığım” ifadelerini kullandığı görüldü. 


Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Uygur halk ozanı Abdurrehim Heyit’in Çin’de bir hapishanede hayatını kaybettiğini öğrendiklerini belirterek, "Bu elim hadise, Türk kamuoyunun Sincan bölgesindeki ağır insan hakları ihlalleri konusundaki tepkisini daha da kuvvetlendirmiştir. Bu haklı tepkinin Çin makamlarınca dikkate alınmasını bekliyoruz" ifadesini kullanmıştı. 


Ankara’nın açıklamasına ilk tepki Çin Halk Cumhuriyeti’nin Ankara Büyükelçiliğinden gelmişti. Büyükelçilik, açıklamasında Türkiye’nin suçlamalarını reddettiklerini ifade ederek, Türkiye’nin de terör tehdidiyle karşı karşıya bir ülke olduğunu, terörle mücadelede çifte standarda karşı çıktıklarını belirtmişti. 

(İHA)

Okunma