Denizi gözetleyen oteller

Yüzlerce yıllık deniz fenerlerinin artık otel hizmeti verdiğini ve misafirlerini beklediğini biliyor muydunuz? Herkesten ve her şeyden uzaklaşmak isteyenler... O halde sizi deniz feneri otellere davet edelim

 

Hiç kuşkusuz yeryüzünün en karakteristik ve bir o kadar karizmatik yapıları deniz fenerleri. Onların misyonu dünyanın ıssız bir köşesinde, okyanus dalgalarının dövdüğü kayalıkların üzerinde denizcilere yol göstermek, hayat ışığını ulaştırmak.
Ancak, kuruldukları sarp kayalıklar üzerinde, azgın denizlerde yol alan denizcilere yüzyıllardır kılavuzluk eden deniz fenerlerinin artık yeni bir görevi var: Eşsiz bir deneyim yaşamak isteyenleri ağırlamak.
Bu dönüşümün sebebi teknolojinin gelişimi. Eskiden bir bekçinin yardımıyla görevini sürdürebilen deniz fenerleri artık kendi ayaklarının üzerinde duruyor ve gerçek anlamda her şeyden uzaklaşmak isteyen misafirlerini ağırlıyor. Konaklamaların kimileri bizzat deniz fenerinin içinde kimileri de daha önceleri bekçi ve ailelerine ev sahipliği yapan, bir o kadar güzel mimariye sahip müştemilatlarda gerçekleşiyor.
Dünyanın farklı köşesinde birbirinden eşsiz deniz fenerleri otele çevrilmiş durumda. Eğer sıra dışı bir tatil geçirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken internet üzerinde küçük bir araştırma yapmak. Biz, sizin için beş tanesini seçtik.HECETA HEAD FENERİ
ABD'nin batı kıyısındaki Oregon Eyaleti'nde bulunan Heceta Head Deniz Feneri'nden Pasifik Okyanusu'nu seyretmeye var mısınız? 123 yıllık geçmişi var bu deniz fenerinin. Temeli 1892 yılında atıldı, 1894 yılında etrafını aydınlatmaya başladı.
Adını, 18. yüzyılda kuzey Pasifik kıyılarını keşfeden İspanyol Kaşif Bruno de Heceta'dan alan fener, 2011 yılında iki yıl süren restorasyon sürecine girdikten sonra yeniden hizmete açıldı.
ABD'nin Ulusal Tarihi Binalar Listesi'nde yer alan Heceta Head Feneri'nin uçsuz bucaksız Pasifik Okyanusu'na bakan ve eskiden fenerin bekçilerinin kaldığı bembeyaz ahşap binası filmlerde gördüğümüz türden bir okyanus evi. Heceta Head'in, ABD'de bugüne kadar en çok fotoğraflanan deniz feneri olduğu belirtiliyor. 15 kişiyi ağırlayabilen evde, beş banyo ve tam donanımlı bir mutfak var.ULVESUND FYR
1870 yılında inşa edilen Ulvesund Fyr, Norveç'in batı kıyısındaki Nordfjord'da bulunuyor ve ülkenin en değerli yapılarından biri. Fener, 1985 yılında otomatiğe dönüşmüş ve ardından otel olarak hizmet vermeye başlamış. Çok önemli bir gemi yolunda konumlanan deniz fenerinin bahçesinde 16 kişiyi ağırlayabilen üç tane kulübe bulunuyor.
Yemyeşil bir ormanın içinde, çiçeklerle kaplı bahçedeki hamağı ve sevimli evleriyle sakin bir tatil yapmak için eşsiz bir ortam sunuyor. Deniz feneri binasının içinde de üç oda ve restoran bulunuyor. Bahçedeki evler ise kendi mutfağıyla aileler için çok uygun. 10 metre uzunluğundaki beyaz fener kulesi, kırmızı çatısıyla misafirlerini deyim yerindeyse rüya alemine götürüyor.BELLE TOUT FENERİ
Adı her ne kadar kulağa Fransızca gibi gelse de aslında İngiltere'de, Eastbourne kasabası yakınlarında bulunuyor Belle Tout Feneri. Fenerin bulunduğu Beachy Head isimli kayalıklar, özellikle 17 ve 18'inci yüzyıllar arasında birçok denizcinin ölümüne sebep olan onlarca kazaya şahit olmuş. Bu kadar kaza yaşanınca bölgeye bir deniz feneri inşa edilmesi için imza kampanyası düzenlenmiş.
Belle Tout Feneri 1828'de geçici olarak ahşaptan inşa edilmiş. Kalıcı granit bina ise 1834'te hizmet vermeye başlamış. İkinci Dünya Savaşı'nda zarar gören ancak restore edilen,  serisinin The Living Daylights bölümüne ev sahipliği yapan fener, 2007'den beri altı odasıyla misafirlerini ağırlıyor.SAUGERTIES FENERİ
Bu fenerin Manhattan'dan arabayla sadece iki saat uzaklıkta olduğuna inanmak oldukça zor. Kırmızı tuğladan yapılan binası, önünde cam gibi uzanan nehir ve etrafını saran orman içindeki yürüyüş yollarıyla başka bir dünyaya ait gibi Saugerties Feneri.
Hudson Nehri kıyısında, suni bir adacık üzerinde bulunan Saugerties Feneri, 1834'te inşa edilmiş, 1956 yılında otomatiğe dönmüş. İlk inşa edildiği yıllarda nehirdeki ulaşımda çok önemli rol üstlenmiş. 1848 yılında yangın sonucu önemli bir bölümü harap olmuş ancak iki yıl sonra gerçekleşen yenileme çalışmasıyla yeniden eski güzelliğine kavuşmuş. Bugün iki odası ve mutfağıyla hizmet veren deniz fenerinde bir de müze bulunuyor.WEST USK FENERİ
Galler'in güneyindeki Newport şehri yakınlarında, Usk Nehri'nin Bristol Kanalı'na döküldüğü noktada bulunan West Usk Feneri, ülkenin tarihi hazinelerinden biri.
1821 yılında, West Usk'tan başka 21 deniz feneri daha inşa eden İskoçyalı inşaat mühendisi James Walker tarafından yapılmış. 17 metrelik kulesiyle West Usk, bugüne kadar medyada en çok görünen deniz fenerlerinden biriymiş. Cosmopolitan dergisi tarafından İngiltere'nin en romantik deniz feneri seçildiğini de ekleyelim. West Usk Deniz Feneri'nde dört oda bulunuyor.

392
Okunma