Eurhodip Gastronomi Yarışması Mayıs'ta KKTC'de yapılacak

EUHRODIP'nin bu yılki genel kurulu ve “Mutfak Sanatları Yarışması” Mayıs ayında Uluslararası Final Üniversitesi işbirliğiyle KKTC'de gerçekleştirilecek

Turizm otelcilik ve turizm eğitimi alanında dünyanın önemli kuruluşlarından Uluslararası Turizm ve Otelcilik Okulları Birliği (EUHRODIP)'nin bu yılki genel kurulu ve “Mutfak Sanatları Yarışması” Mayıs ayında Uluslararası Final Üniversitesi işbirliğiyle KKTC'de gerçekleştirilecek.. Ülkemizin ve üniversite sektörü açısından son derece önemli olan bu organizasyon UFÜ'de bugün gerçekleşen  basın toplantısıyla kamuoyunun bilgisine getirildi..

Final Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Sn. Dimağ Çağıner basın toplantısında yaptığı konuşmada Final Üniversitesi’nin koyduğu hedeflere bir bir ulaşmakta olduğunu söyledi. Eğitimde kaliteyi ilke olarak belirlediklerini ve öğrenci odaklı, uygulamalı bir eğitim sistemini öne çıkardıklarını anlatan Dimağ Çağıner, üniversitenin gelecek yıllardaki büyüme hedeflerini de anlattı. İki yıl içerisinde Beşparmak ismini verdikleri Girne sınırları içerisinde yer alacak olan kampüs binasına taşınacaklarını belirten Çağıner, bir sonraki aşmada İskele bölgesinde de bir kampüs binası açacaklarını bildirdi.

Üniversite Rektörü Prof. Dr. Abdullah Y. Öztoprak da basın toplantısında yaptığı konuşmasında uygulamalı eğitim veren bir kurum olduklarının altını çizerek öğrencilerine iş garantisi veren tek üniversite olduklarını söyledi.

Eurhodip 2018 organizasyonunu üniversitede yapacak olmalarının önemli olduğunu ve bu organizasyonun ülkeye önemli katkıları olacağını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Nafiye Güden ise basın toplantısında Eurhodip organizasyonu ile ilgili bilgi verdi.

Eurhodip’in 86. Genel Kurulu ve ‘Gastronomi Yarışması’ 13-15 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Final Üniversitesi ev sahipliğinde KKTC’de gerçekleştirilecek.

37 ülkeden 180 üye etkinliğe katılmak için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelecek. Yarışmaya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları da katılabilecek.

Eurhodip etkinliğinde bu yıl için ‘ Slow Food’ teması seçildi.

411
Okunma