FOMC beyanatı ve petrol gündemi

Piyasalarda bugün gerçekleşecek FOMC para politikası beyanatı öncesi bekleyiş sürüyor.(GCM Yatırım)

Piyasalarda bugün gerçekleşecek FOMC para politikası beyanatı öncesi bekleyiş sürüyor. Jackson Hole Sempozyumu'nda dile getirilen ortalama enflasyon hedeflemesine ilişkin ipuçları takip edilecek. Beyanat ve Powell'ın açıklamalarının buna yönelik bir çerçeve oluşturmaya çalışması, yani yeni adıma ilişkin ipuçları ultra genişleyici önlemlerin devamıyla birlikte Dolar endeksini baskılayabilir.

 

Fakat Sempozyum'dan bu yana yeni bir adıma ilişkin açıklama olmamasının yanı sıra Powell'ın da bu tabloya yeni bir ifade katmaması, Dolar endeksinde toparlanma çabasının devamına yol açabilir.


Petrol tarafında Sally Kasırgası nedeniyle şu ana kadar günlük 500 bin varil civarında üretimin aksadığı belirtilirken, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün stoklarda 9,5 milyon varil düşüş açıklaması fiyatların sınırlı da olsa toparlanmasında rol oynadı. 


Yükseliş eğilimine rağmen Uluslararası Enerji Ajansı ve OPEC dahil olmak üzere birçok kurumun zayıf talep vurgusu sürüyor. Dolayısıyla yükselişlerin hala düzeltme alanında yer aldığı ve yeni baskıya maruz kalabileceği unutulmamalıdır.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma