KAÜ, "Uluslararası Yüksek Öğretimde Disiplinler Arası İşbirliği" konferansında temsil edildi

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), “Uluslararası Yüksek Öğretimde Disiplinler Arası İşbirliği” konferansında temsil edildi.

Moldova Amerikan Üniversitesi’nin (AUM), 30 farklı ülkeden 50 üniversiteyi ağırladığı konferansa, Gagavuzya Başkanı İrinaVlan, Moldova Eğitim Bakanı Monica Babuc, Türkiye Kişinev Büyükelçisi İskender Okyay, Azerbaycan Kişinev Büyükelçisi Gudsi Dursun Oğlu Osmanov, üst düzey devlet yetkilileri yanı sıra, 30 farklı ülkeden 50’nin üzerinde üniversite yetkilisi ile KKTC Turizm Baknalığı Müsteşarı Doç. Dr. İsmet Esenyel, Eski Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, GAÜ Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, GAÜ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cemile Esenyel, Hukuk Danışmanı Aral Doğu ve KAÜ Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Oya Ertuğruloğlu katıldı.Sabah konuşmacıların açılışıyla başlayan ve öğleden sonra aynı anda üç oturum şeklinde gerçekleştirilen konferansta simültane tercüme de gerçekleştirildi.

“Üniversitelerde disiplinlerarası eğitime bir bakış” konulu konferansa KAÜ’ yü temsilen katılan KAÜ Rektör Yardımcısı DoçDr Oya Ertuğruloğlu açılış konuşmasında liberal arts eğitim sistemine değinerek KAÜ’de eğitim sistemi olarak bu yaklaşımı takip ettiklerini belirtti. Ertuğruloğlu,  kökeni eski Yunan ve Roma dönemine dayalı bir eğitim sistemi olan liberal arts eğitim sisteminin günümüzde özellikle US eğitim sisteminde yer alan kolej ve üniversitelerde takip edildiğini, Avrupa’da son dönemlerde görülmeye başlandığını belirtti.

Bu bağlamda sözlerine devam eden Ertuğruloğlu günümüzde bu eğitim sistemini takip eden üniversitelerinde, butik tarzı çalışmaların yapıldığını, öğrencilerin profesörleriyle birebir iletişim içinde olduğunu ve hatta birlikte araştırmalar yaptıkları bir sistem kurulduğunu belirtti. Ertuğruloğlu, bu anlamda bu eğitim sisteminde eğitimlerini sürdüren öğrencilerin kendi yeteneklerini keşfeden iş dünyasına kolaylıkla adapte olan, başarılı kuvvetli iletişim kurma özelliklerine sahip dünya vatandaşı olma özelliklerinde öğrenciler mezun ettiklerini belirtti.

Ertuğruloğlu’nun bu konuşması konferansa katılanlar arasında ilgi ile karşılandı. Özellikle Ukrayna Üniversitesi kendi eğitim sistemlerinde de liberal arts eğitim sistemini uygulamaya başladıklarını ve bu eğitim sistemine çok ilgi duyduklarını belirtti.

237
Okunma