ODTÜ Kıbrıs Yeşil Pazar Etkinliğinde İyi Tarım, Tüketicilerle Buluştu

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu desteğiyle KAYDER tarafından düzenlenen “Yeşil Pazar” etkinliği alternatif tarım uygulamaları ile toplumu buluşturuyor

Haşere ilaçlarının tarım ürünlerinde bıraktığı kalıntıların ve bunların sağlığa etkisinin son dönemde sık sık gündeme gelmesinin üzerine ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü ve Kalkanlı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği; doğa dostu ve zehirsiz tarım uygulamaları hakkında bilinci artırmak ve tüketicilerin alternatif tarım ürünlerine erişimini kolaylaştırmak için harekete geçti. Bu iki kurumun iş birliği ile düzenlenen ilk “Yeşil Pazar” etkinliği 9 Aralık 2017 Cumartesi günü ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsünde gerçekleşti ve etkinlik alternatif tarım yapan üreticileri ve bilinçli tüketiciyi bir araya getirdi.

Etkinlik kapsamında ODTÜ’den Prof. Dr. İnci Gökmen ve Prof. Dr. Ali Gökmen’in üreticilerin tarım ilacı kullanmadan üretim yapabilmesi ve topluluk destekli tarım yoluyla ürünlerini destekçileriyle paylaşabilmeleri için yeni yöntemler tanıtan “Temiz ve Sağlıklı Gıda, Verimli Hasat!” başlıklı semineri büyük ilgi gördü. Günün ikinci semineri, permakültürü bir yaşam biçimi olarak tanıtan ve doğa ile uyumlu şekilde sağlıklı ürünler elde etme yöntemlerini paylaşan Yakın Doğu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özge Özden Fuller tarafından verildi.

Seminerlerin ardından açılan Yeşil Pazar’da ODTÜ mensuplarına ek olarak Kalkanlı ve Güzelyurt halkı alternatif yöntemler ile üretilmiş sebzeleri, ev yapımı sosları, zeytinyağlarını ve pekmezleri satın alma, bu sırada üreticiler ile sohbet etme olanağı buldular. Tüketiciler tarafından heyecanla karşılanan Yeşil Pazar etkinliği, üreticilere tarım dostu uygulamalar konusunda ışık tutan seminerler eşliğinde düzenlenmeye devam edilecek.

376
Okunma