Powell: Faizleri artırmadan enflasyonun, büyük ölçüde ve ısrarcı şekilde arttığını görmek istiyorumABD Merke Bankası Fed başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından düzenlenen basın toplantısında faiz kararıyla ilgili olarak "güçlü adımlar attıklarını, önlemlerinn etkileriniABD Merke Bankası Fed başkanı Jerome Powell, faiz kararının ardından düzenlenen basın toplantısında faiz kararıyla ilgili olarak "güçlü adımlar attıklarını, önlemlerinn etkilerini görmek için beklemeye geçtiklerini" belirtti.

Powel, bir soru üzerine, "Faizleri artırmadan önce enflasyonun büyük ölçüde ve ısrarcı şekilde arttığını görmek istiyorum. Bazı endişelerim var ama bu benim kişisel fikrim" dedi.

Yukarı yönlü enflasyon baskıları olmadan, işsizlik çok uzun süre düşük kalabileceğini kaydeden Powell, "Enflasyonu artırmak bir zorluk. 2012'den beri komite yüzde 2 olmasını istiyor ama bu olmadı. Dezenflasyon güçlerinin bunda etkili olduğu söylenebilir ama 2021'de ekonominin nasıl olacağını hiç kimse bilmiyor. Şu anda yıl sonu fonlama baskılarına odaklanmış durumdayız. Fed enflasyon beklentileri güvenilir bir kurum ama beklentiler 25 yıllık ortalamalara çakılı kalmış durumda" diye konuştu.

Ticaret geriliminin ekonomi üzerinde büyük etkisi olduğunu söyleyen Powel, "USMCA anlaşması ticaretteki belirsizliği azaltır, ekonomiyi destekler. ABD-Çin anlaşması, USMCA anlaşmasından çok daha önemli. Şayet anlaşma yürürlüğe girerse bazı ticaret belirsizlikleri ortadan kalkacak ve ekonomi için tabi daha iyi olacaktır" diye devam etti.

Repo işlemlerine devam edeceklerini belirten Powell, " Repo işlemlerinde faizler de uygun olarak ayarlanacak. Amacımız repo piyasasındaki tüm oynaklığı gidermek değil. Tahvil ve bono alımlarına odaklanmış durumdayız. Bunlar bir gecede olmayacak. Zaman alacak şeyler ve bu şekilde devam edeceğiz" dedi.

Powel, bir gazetecinğin sorusu üzerine, "Şu anda kuponlu tahvil alacak noktada değiliz ama gerekirse alırız" şeklinde cevap verdi.

Enflasyon baskılarının beklenmedik şekilde sessiz kaldığını söyleyen Powell, " İşsizlik ve enflasyon bir yıl önceye göre çok az değişim gösterdi. Para politikasının mevcut durumu büyüme ve simetrik yüzde 2 enflasyon hedefimizle uyumlu. Zayıf küresel büyüme ve ticaret belirsizliği imalata baskı yapmaya devam ediyor" dedi..


Hibya Haber Ajansı
72
Okunma