Seyahat Sağlığı için 10 Hayat Kurtaran Öneri

İnsanoğlu bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden anlayamıyor. Sağlık da kaybedince kıymeti anlaşılanların başında geliyor. Blogumu sosyal medyadan takip edenler hatırlayacaktır, birkaç ay önce bazı sağlık sorunları yaşamaya başladığım için hayatımda değişiklikler yapmam gerekti. Bundan böyle hayat tarzı halİne getirmem gereken bu değişikliklerin seyahatlerimi etkilemesi de kaçınılmazdı elbette. Bu yazımda sadece sağlık sorunu olanların değil, sağlıklı kişilerin de uygulaması durumunda seyahat kalitelerinin artacağı seyahat sağlığı için öneriler vermeye çalışacağım.

1. Vücudunuz sinyal veriyorsa onu dinleyin.

Öncelikle kısaca kendi sağlık sorunumdan bahsedeyim; sol bacağımda ileri sağ bacağımda orta düzeyde olmak üzere bacağımın başındaki toplardamar kapakcıkları çalışmıyormuş. Çalışmaması demek, kanın bacağa pompalanması ancak geri dönememesi demek oluyor. Bacaklarda şişme, ağrı, acı gibi etkileri var. Bende bu belirtiler 1 yıl öncesinde ciddi şekilde ortaya çıkmasına rağmen, ciddiye almadığım ve üstüne üstlük kilo almak, uzun süre dinlenmeden seyahat etmeye devam etmek gibi yapmamam gereken şeyler yaparak muhtemelen sürecin hızlanmasına neden oldum. Siz siz olun, seyahatleriniz sırasında vücudunuz herhangi bir şekilde normalin dışında sinyaller veriyorsa seyahat sırasında veya dönüşte mutlaka bir doktora görünün.

2. Su içmenin pek çok derdin dermanı olduğunu unutmayın.

Bütün sağlıklı beslenme önerilerinde ilk sırada yer alan “vücudun ihtiyacı olduğu kadar su içmek”, seyahat sağlığı için de olmazsa olmazlardan biri. Seyahat sırasında farkında olarak veya olmayarak normal zamanda kaybettiğimizden çok daha fazla su kaybediyoruz. Seyahat ederken çantanızda mutlaka su bulundurun ve günde 2 litrenin altına düşmeyecek şekilde içmeye özen gösterin. Hem kaybettiğiniz sıvıların yerine konmasını sağlayacak hem de uçuşlar, yeme şeklinizin değişmesi, alkol tüketiminin artması gibi nedenlerle vücutta oluşacak ödemin de atılmasını sağlayacaktır.

Seyahat sırasında, seyahat sağlığı için su tüketiminde de dikkat etmeniz gerekenler var;
– aksinden emin olmadıkça şişelenmiş su tüketmeye özen gösterin,
– gittiğiniz yerin temizlik seviyesinden emin değilseniz içeceklerinize BUZ istemeyin, buz çoğunlukla çeşme suyundan yapıldığından kaçmaya çalıştığınız bakterileri farketmeden içmiş olursunuz.

3. Uzun uçak, otobüs veya tren yolculuklarında mutlaka hareket etmeye çalışın.

Ben uzun yolculuklarda çok rahat uyuyabilen biri olduğum için saatlerce hareketsiz kalıyordum. Halbuki uzun süre hareketsiz kalmak kan dolaşını yavaşlattığı için özellikle yüksek kilolu kişilerde hayati risk taşıyormuş, ben de yeni öğrendim. Bu riski bertaraf etmek için;
– uçuş öncesi ve sırasında su tüketiminizi artırın,
– eğer kilonuz yüksekse veya dolaşım bozukluğu sorununuz varsa kan sulandırıcı coraspin gibi bir ilaç kullanın ve seyahat çorabı olarak da bulabileceğiniz varis çoraplarından kullanın. Böylece kan dolaşımınızı kolaylaştırmış olacaksınız,
– bulunduğunuz aracın içinde yürüyüş yapabiliyorsanız yürüyün, yürüyemiyorsanız minik esneme haraketleri yaparak vücudunuzu rahatlatın. Ayak bileklerinizi aşağı yukarı ve kendi ekseninde döndürmek de işe yarayacaktır.

4. Seyahate çıkmadan size en yakın seyahat sağlığı merkezini arayın.

Seyahat Sağlığı Merkezleri gideceğiniz bölgeler için varsa sağlık uyarıları ve/veya önlemleri konusunda sizi bilgilendirebilecek en güvenilir mercidir. Gidilecek bölgedeki salgın hastalıklar, olunması gereken aşılar, yanınızda taşımanız gereken ilaçlar gibi pek çok konuda size yardımcı olurlar. Merkeze giderek olunması gereken aşıları ücretsiz yaptırabilirsiniz.

5. Minik bir ilk yardım çantası hazırlayın.

İçinde yara bandı, sargı bezi gibi basit ilk yardım malzemeleri olan, aynı zamanda ağrı kesici, spazm ve yanık tedavisinde kullanabileceğiniz kremlerin olduğu bir çantanız her zaman hazır olsun. Ayrıca soğuk algınlığı ve vitamin hapları da yanınızda bulunması iyi olur. Bunlar dışında düzenli bir rahatsızlığınız varsa ona yönelik ilaçlarınız da mutlaka yanınızda bulunmalı tabii.

6. Yolculuk sırasında yedikleriniz, içtiklerinize dikkat edin.

Bu madde benim tavsiye ettiğim ama bugüne kadar uygulamakta en çok zorlandığım madde. Yemeyi ve içmeyi sevdiğim ve zaten “kaç defa geleceğiz buraya, ne bulursak deneyelim” bakış açısında olduğum için beni zorlayan bir madde bu. Benim bir şansım da kolay kolay midemin bozulmaması. Ancak siz kendi limitlerinize mutlaka dikkat edin. Midenizin alışık olmadığı bir yiyecek veya içecek bütün seyahatinizi zehir etmesin. Farklı ülke mutfaklarında kullanılan yağ, baharat gibi alışık olmadığımız eklemeler sadece midemizi bozmaz, vücudumuzun ödem seviyesinin de artmasına neden olur. Bu nedenle su tüketimini mutlaka artırın. Yine seyahat sırasında normal zamanda tükettiğimizin üstünde alkol tüketimi de vücudumuzu yoracaktır, içmeyin demiyorum ama abartmamak en iyisi 

301
Okunma