Uluslararası Final Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programı iddialı

Uluslararası Final Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne bağlı Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı, 2018 – 2019 Akademik Yılı’nda öğrenci alarak eğitim vermeye başladı.

Sağlık alanında donanımlı ve kaliteli elemanlar yetiştirmeyi amaç edinen programda uygulamalı eğitim ön plana çıkarılarak uygulama becerileri üst düzeyde olan fizyoterapistler yetiştirmek hedeflendi.

“SAĞLIKTA PROFESYONELLEŞME ÖNEMLİ”

Uluslararası Final Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Pervin Taşel, üniversite olarak YÖDAK ve YÖK’ün onayıyla 2018 – 2019 Akademik Yılı itibarıyla, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı’na KKTC ve Türkiye’den öğrenci almaya başladıklarını belirtti. Taşel, sağlık alanında branşlaşmanın ve profesyonelleşmenin önem kazandığı çağımızda, sağlık sektörünün birçok alanında kullanılan bir tedavi yöntemi olarak fizyoterapinin önem kazandığını, fizyoterapistlere olan ihtiyacın giderek arttığını ve artan talebe paralel olarak fizyoterapistlik mesleğinin de her geçen gün geliştiğini anlattı.

Hem teorik hem de uygulamalı dersler ile alanda gerekli bilgi, beceri ve donanıma sahip, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip edebilen nitelikli fizyoterapistler yetiştirmeyi hedeflediklerini belirten Taşel, yoğun bir hazırlık süreci sonrasında uzman akademisyenler ve donanımlı bir altyapıyla bölümün hizmet vermeye başladığını kaydetti. Taşel, bu programdan mezun olacak öğrencilerin geniş bir iş imkanına sahip olduğunu vurgulayarak, yataklı tedavi merkezleri, üniversite hastaneleri, kamu ve özel hastaneler, rehabilitasyon merkezleri, birinci basamak sağlık hizmetleri, üniversite, yüksekokul, araştırma enstitüleri, spor ve sağlık merkezleri, profesyonel ve amatör spor kulüpleri, huzurevleri, kaplıca/termal tesisleri ve AR-GE laboratuvarları gibi pek çok alanda çalışabileceklerini belirtti.

Taşel, üniversitenin vizyonu olan uluslararası araştırmalara ve çalışmalara imza atabilecek, ulusal ve uluslararası gelişmelere duyarlı ve yeniliklere açık, evrensel bakış açısına sahip, bilgili, yetenekli ve seçtikleri kariyer alanlarında lider mezunlar yetiştirme hedefini Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Programı’nda da amaç edindiklerini ifade etti.

Taşel, sağlık alanına nitelikli fizyoterapistler yetiştirmek kadar, akademik çalışmalarla topluma ve bilime hizmet etmenin de temel görevlerinden biri olduğunun altını çizerek, kaliteli akademik kadrosuyla programın bu anlamda da üstün hizmetler vereceğine olan inancını dile getirdi.

138
Okunma